top of page

Ajurvéda - holistický léčebný systém

  • Veronika Městecká
  • 1. 12. 2017
  • Minut čtení: 3

Ráda bych vám napsala něco málo o dalším léčebném systému, který mě fascinuje a naplňuje. Je úžasné něco vědět o této holistické metodě, která dokáže pomoci stejně tak, jako tradiční čínská medicína.


Ajurvéda doslova znamená "věda života". Pochází ze sanskrtského slova, skládající se ze dvou kořenů: ayus a vid, které znamenají život a vědění. Ayus jsou denní životní cykly, které ztělesňují tělo, smysly, mysl a duši. Veda je znalost našeho světa a toho, jak vše v jeho rámci pracuje. Velcí "rishi" (proroci či mudrci) staré Indie objevili védu a zjistili, že obsahuje tajemství nemoci a zdraví. Z toho sestavili propracovanou vědu žití, známou jako ajurvéda, která zvažuje mnoho fyzických, duševních a duchovních prvků života, důležitých pro zdraví a spokojenost. Z tohoto důvodu je ajurvéda celostní nebo-li holistická → chápe zdraví na každé úrovni.

Ajurvéda je léčebný systém kombinovaný vědou, filozofií a tradičním léčením, která se v Indii a na Srí Lance praktikuje již déle než 3000 let. Ajurvéda je celostní systém s celou řadou složek, zaměřených na zlepšování emočního, fyzického a duševního zdraví. Tento obor byl používán už před narozením Buddhy. Moudrost ajurvédského učení odrážejí některé biblické příběhy. Ajurvéda léčí pomocí meditace, jógy, masáže, astrologie, zvukové a hudební terapii, dechová cvičení, apod.

Říká se, že ajurvédu předal božským způsobem bůh Bráhma. Podle indické mytologie je Bráhma stvořitel světa. Tyto léčebné znalosti prý byly vyjeveny bohem Indrou mudrci Atriovi a vedly k léčebné tradici Čaraka. Hinduisté mají své svaté knihy zvané Védy. Tyto knihy byly napsány mezi lety 600 př. n. l. a 1000 n. l. Čarakou, Šušrutou a Vaghbhatou. Těmi Védy jsou: Rgvéda (nejstarší), Jadžurvéda a Sámavéda (páteř indického náboženství a filozofie z doby 3000 př. n. l.).


Jak máme chápat ajurvédu?

Tento starodávný systém učí, že všechny nemoci působí jak na tělo, tak i na mysl, a NIKDY je neléčí odděleně. Tato holistická metoda může být jednoduchá a přímočará jako např. použití bylinkového léku na bolest v krku a nebo hlubší, např. zvažování našeho zdraví v minulých životech jako základ k získání či zachování dobrého zdraví v současném životě. Podle védské filozofie jsou naše životy smysluplné tehdy, když usilujeme o naplnění našich možností, ale těch nemůže být dosaženo bez základu v podobě dobrého zdraví. Ajurvédská teorie je založena na konstituci jedince, určující jeho náchylnost k určitým nemocem. Bere v úvahu vliv psychosomatických faktorů většiny nemocí a také jakoukoli nerovnováhu v základní konstituci jedince. Zaměřuje se na zachovávání spokojenosti a zlepšování naší duchovní, intelektuální a fyzické schopnosti samoléčby. Léčení usiluje o znovunastolení rovnováhy základních konstitučních faktorů.

V ajurvédské filozofii je zdravím rovnováha. Když dospějeme do stavu rovnováhy, dosáhneme vnitřní harmonii, která s sebou přináší hlubokou spokojenost a pocit pohody. Na fyzické úrovni jsme považováni za zdravé, když všechny naše nejrůznější funkce (včetně trávení metabolismu, vylučování a tkání) jsou v rovnováze. A stejně tak důležitý pro naše fyzické zdraví je stav mysli, duše a pocitů, který by měl být mírumilovný, spokojený a šťastný...


Nejdůležitější v ajurvédské filozofii je víra, že se skládáme ze tří životních energií, tzv. "tři dóšy". Naše konstituce je určena stavem dóš našich rodičů v okamžiku početí a dalšími faktory. Každý z nás se narodí s jedinečnou konstitucí. Každý z nás je zrozen ve stavu "prakruti", což znamená, že se rodíme s takovými úrovněmi tří dóš, které jsou pro nás správné. Pokud se naše dóšy dostanou do nerovnováhy, např. kvůli špatným návykům, potravinám nebo přepracování, staneme se náchylnými k nemocem. Ajurvéda pomáhá předcházet rozvinutí nemoci prací s konstitucí jednotlivce, kterou usiluje navrátit do stavu "prakruti". Tyto dóši dělíme na Váta, Pitta a Kapha. Váta znamená v překladu pohyb nebo nadšení. Je nejdůležitější složkou systému tridóšy a zodpovídá za pohyb těla. Udržuje podpůrnou stavbu a tkáně a řídící oběhv celém těle. Jejími elementy jsou éter a vzduch → ovlivňuje aktivitu a pohyb. Pitta znamená v překladu ohřívat nebo hořet. Je zodpovědná za všechny biomechanické činnosti, včetně vytváření tepla, a skládá se z elementů vody a ohně. Hlavním principem Pitty je přeměna. Ovlivňuje metabolismus a látkovou výměnu. Kapha znamená v překladu obejmout nebo pospolu. Je zdrojem síly i stálosti a je zodpovědná za stavbu živého těla. Tvoří jí element vody a země. Díky tomuto složení je Kapha stálejší než předchozí dvě dóšy. Podle ajurvédských testů je u mne dominantní dóša Pitta. Dóšy Váta a Kapha jsou v průměru, takže upřímně nebudu mít moc práce své dóšy vyrovnat pomocí stravy, detoxikace a způsobu myšlení. Doporučuji tento test udělat, abyste i vy věděli, jak na tom jste a jak můžete na sobě zapracovat. Tento test mi ukázal nedostatky, které způsobují mojí nevyrovnanost. Pokud máte zájem udělat si tento test, napište mi... :-)


Bráhma

Šiva

Indra


 
 
 

Comments


Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Black Facebook Icon

© 2023 by Serenity Spa. Proudly created with Wix.com

bottom of page